Klasyfikacja
Nazwa naukowa: Araneae
Opis
Istnieje ponad 35 000 gatunków pająków, które dzieli się na dwa podrzędy:
- pająki pierwotne = szczękoczułki w orientacji pionowej,
- pająki współczesne = szczękoczułki ustawione poziomo.
Średnia długość mniejszych pająków wynosi 4–8 mm. Samce są mniejsze niż samice. W przeciwieństwie do owadów, pająki mają tylko dwie odrębne części ciała: głowotułów (czyli połączenie głowy i tułowia, obejmujące szczękoczułki, nogogłaszczki, liczne oczy i odnóża) oraz odwłok z kądziołkami przędnymi znajdującymi się na jego końcu, które są wyspecjalizowanymi gruczołami wytwarzającymi nici pajęcze.
Większość gatunków woli bytować na zewnątrz i żerować na owadach. Na ogół pająki występujące wewnątrz pomieszczeń to samce polujące na samice. Czasami pająki wchodzą do wewnątrz, poszukując ciepłego otoczenia, gdy temperatura na zewnątrz spada.
Zachowania
Większość pająków jest nieszkodliwa i odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu populacji owadów. Pająki wytwarzają jedwabną nić, wyrzucając ciekłą substancję, która po zetknięciu z powietrzem zastyga, tworząc nić pajęczą.
Jesień to sezon godowy pająków. Samice pająków nabierają większych kształtów, by przyciągnąć samca. Rytuał godowy pająka jest złożony. Samce muszą uniknąć pożarcia przez samicę i zaczynają od stworzenia miejsca do złożenia nasienia. Zbierają nasienie na nogogłaszczkach przez usta i zapładniają samicę. Niektóre samce oślepiają samicę, aby powstrzymać ją przed agresywną reakcją.
Pająki używają jadu, aby sparaliżować ofiarę i bez pośpiechu ją zjeść. Jad niektórych gatunków jest śmiertelny.
Ryzyko
Pająki zazwyczaj są raczej uciążliwe niż szkodliwe. Szybko się rozmnażają i tworzą pajęczyny w trudno dostępnych miejscach.
Większość gatunków pająków wykorzystuje jad wobec bezkręgowców, a nie ludzi. Niestety niektóre z najbardziej jadowitych na świecie pająków, w tym pająki z rodziny Atracidae i Latrodectus hasselti, zamieszkują Australię, a ich ukąszenia mogą być śmiertelne.
Mimo to większość pająków jest nieszkodliwa, a ukąszenia powodują miejscowy ból, zaczerwienienie i obrzęk. U ludzi mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym nudności, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach martwica.