Kategoria gatunkowa: Gryzoń
Nazwa łacińska: Mus musculus
Rodzina: Myszowate
Opis:
Osobniki dorosłe osiągają zwykle rozmiar 60-90mm. Długość ogona wynosi 80-100mm, a masa ciała maksymalnie do 15g-33g. Odchody można wykorzystać do identyfikacji gryzonia; mają one kształt ziarenek ryżu i długość około 3-6 mm.
Zachowanie:
Na zewnątrz rozmnażają się wyłącznie latem, we wnętrzach – nieustannie. Myszy nigdy nie oddalają się zbytnio od gniazda, zawsze też podążają tymi samymi trasami, wybierając ścieżki na skraju pomieszczeń. Nagromadzony w futrze tłuszcz, mocz i kurz pozostawia niekiedy widoczne ślady na ścianach.
Region:
Mysz domowa pochodzi ze Wschodniej Azji, ale wraz z przewożonym ziarnem i żywnością rozprzestrzeniła się po całym świecie.
Środowisko:
Myszy zamieszkują obszary porośnięte gęstą trawą lub krzewami, zakładają gniazda w płytkich jamach, ale także na powierzchni ziemi w obszarach o bujnej roślinności. Na zewnątrz gnieżdżą się w stosach liści lub drewna, a nawet w pryzmach cegieł.
Gdy robi się zimno, myszy szukają schronienia w budynkach. Gnieżdżą się w pobliżu źródeł pożywienia, niszcząc dostępne wokół materiały w poszukiwaniu budulca na gniazda.
Ryzyka:
Myszy praktycznie nie trzymają moczu – w rezultacie, inwazję można rozpoznać po intensywnym zapachu uryny. Zanieczyszczają wszelkie powierzchnie moczem i odchodami. Dziennie wydalają odchody nawet do 80 razy.
Myszy są przyczyną strat handlowych poprzez niszczenie plonów i magazynowanej żywności oraz zasobów zakładów produkcyjnych; generują także straty pośrednie, np. niszcząc opakowania.