Mysz

Print page
House Mouse - Bayer Pest Control

Kategoria gatunkowa: Gryzoń

Nazwa łacińska: Mus musculus

Rodzina: Myszowate

 

Opis:

Osobniki dorosłe osiągają zwykle rozmiar 60-90mm. Długość ogona wynosi 80-100mm, a masa ciała maksymalnie do 15g-33g.  Odchody można wykorzystać do identyfikacji gryzonia; mają one kształt ziarenek ryżu i długość około 3-6 mm.    

 

Zachowanie:

Na zewnątrz rozmnażają się wyłącznie latem, we wnętrzach – nieustannie. Myszy nigdy nie oddalają się zbytnio od gniazda, zawsze też podążają tymi samymi trasami, wybierając ścieżki na skraju pomieszczeń.  Nagromadzony w futrze tłuszcz, mocz i kurz pozostawia niekiedy widoczne ślady na ścianach.      

Region:

Mysz domowa pochodzi ze Wschodniej Azji, ale wraz z przewożonym ziarnem i żywnością rozprzestrzeniła się po całym świecie. 

 

Środowisko:

Myszy zamieszkują obszary porośnięte gęstą trawą lub krzewami, zakładają gniazda w płytkich jamach, ale także na powierzchni ziemi w obszarach o bujnej roślinności. Na zewnątrz gnieżdżą się w stosach liści lub drewna, a nawet w pryzmach cegieł.

Gdy  robi się zimno, myszy szukają schronienia w budynkach. Gnieżdżą się w pobliżu źródeł pożywienia, niszcząc dostępne wokół materiały w poszukiwaniu budulca na gniazda.

Ryzyka:

Myszy praktycznie nie trzymają moczu – w rezultacie, inwazję można rozpoznać po intensywnym zapachu uryny. Zanieczyszczają wszelkie powierzchnie moczem i odchodami. Dziennie wydalają odchody nawet do 80 razy.

Myszy są przyczyną strat handlowych poprzez niszczenie plonów i magazynowanej żywności oraz zasobów zakładów produkcyjnych; generują także straty pośrednie, np. niszcząc opakowania.  

Polecane produkty

Rodentycyd

Racumin Foam

Piana

Gotowa do użytku piana do zwalczania gryzoni w...

Zobacz produkt
Rodentycyd

Harmonix® Rodent Paste

Pasta

Harmonix® Rodent Paste to nowoczesna, gotowa do użytku...

Zobacz produkt

Inne szkodniki w kategorii

Brown Rat

Gryzonie

Gryzonie są prawdopodobnie najbardziej znaczącymi...

Zobacz szkodnika
Brown Rat - Bayer Pest Control

Szczur wędrowny

Często żyją na zewnątrz, na polach oraz ziemiach uprawnych....

Zobacz szkodnika
Szczur śniady

Szczur śniady

Zobacz szkodnika