Zapytaj eksperta - Zwalczanie gryzoni

Gryzonie należą do najlepiej sobie radzących ssaków ze względu na fakt, że żyją w pobliżu człowieka; uważa się, że ich populacja jest liczniejsza, niż populacja ludzi. Doskonale nadają się do badań psychologicznych, toksykologicznych, behawioralnych, jak również do innych badań naukowych.

Print page Rat - Rodent Control - Bayer - Pest Control

Gryzonie należą do najlepiej sobie radzących ssaków ze względu na fakt, że żyją w pobliżu człowieka; uważa się, że ich populacja jest liczniejsza, niż populacja ludzi. Doskonale nadają się do badań psychologicznych, toksykologicznych, behawioralnych, jak również do innych badań naukowych.

 

Z ekologicznego punktu widzenia, gryzonie stanowią istotny zasób – zjadają miliardy owadów, zapewniając tym samym źródło pożywienia dla licznych   gadów i ptaków. Zarazem jednak gryzonie rywalizują z nami o zasoby żywności oraz stanowią zagrożenie jako nosiciele chorób. Straty, jeśli chodzi o żywność, są ogromne zarówno w wyniku konsumowania, jak i zanieczyszczenia zapasów odchodami gryzoni.

 

Gryzonie niszczą infrastrukturę, przegryzając elementy budowli oraz okablowania – zdarzają się nawet przypadki uziemienia przez nie samolotów pasażerskich.

 

To jedne z najgroźniejszych szkodników, z jakimi mamy do czynienia. Opracowanie procedur zwalczania gryzoni ma kluczowe znaczenie dla osiągania wyników zadowalających dla naszych klientów oraz dla firm specjalizujących się w usuwaniu szkodników.

 

Programy zwalczania gryzoni muszą być opracowane tak, aby były bezpieczne dla zwierząt nie należących do gatunków docelowych. Należy dbać o stałe dokształcanie w celu nieustającej poprawy jakości świadczonych usług.

Należy na bieżąco doskonalić swoje umiejętności, aby stale podnosić jakość usług i zapewnić osiąganie jak najlepszych wyników. Doug McCarron Regionalny Dyrektor Sprzedaży, Envu Environmental Science Australia & NZ

Witaj, Doug – mam problem z dużym klientem przemysłowym, u którego nie sprawdza się zupełnie program przynęt. Ten sam program realizowałem z ogromnym sukcesem u innych kluczowych klientów, teraz jednak utknąłem w martwym punkcie. Co mogę zrobić, żeby osiągnąć lepszy efekt?    

Odpowiedź:

Witaj, Ray – dzięki za świetne pytanie.

 

Realizując programy przynęt dla gryzoni, często robimy zbyt dużo założeń. Ludzie od tysięcy lat walczą z gryzoniami. Szczury nie radziłyby sobie z nami tak dobrze, gdyby były głupie – daleko im do tego.

 

Nie wszystkie gryzonie są takie same – poznaj swego wroga

Gryzonie dostosowują zachowanie do wymogów otoczenia. Gdy jedzenie jest dostępne, ignorują nowe pożywienie. Należy odciąć im dostęp do żywności, aby były skłonne sięgnąć po przynętę.   

 

Typowym przykładem jest tu populacja szczurów, żyjąca w okolicach szkoły. W trakcie roku szkolnego jedzenia jest mnóstwo, ale w czasie wakacji zapasy wyczerpują się; gryzonie są zmuszone szukać innych źródeł pożywienia. Chętnie sięgają po przynęty, dzięki czemu można je szybko i łatwo wyeliminować.

 

Ograniczenie dostępu do pożywienia może zmusić szczury do zmiany zachowania, a co za tym idzie, do żywienia się przynętami.   

 

Czasami trzeba pomyśleć analitycznie

Stanąłem kiedyś przed trudnym zadaniem wyeliminowania dużej populacji szczura europejskiego, która żywiła się czekoladą w ogromnym magazynie sklepowym. Mając dostęp do setek kilogramów czekolady, szczury ignorowały całkowicie przynęty. Wreszcie udało mi się rozwiązać ten problem dzięki   całkowitej zmianie strategii.

 

Na początek, zmieniłem warunki otoczenia, redukując do minimum dostępne zasoby wody. Było to w okresie suszy, wody było więc niewiele. Następnie umieściłem poidła we wszystkich pułapkach, co skłoniło szczury do zainteresowania się ich zawartością. W ciągu pierwszej doby, szczury podejrzliwie obchodziły pułapki z daleka, wreszcie jednak zdecydowały się spenetrować ich zawartość i przystąpić do konsumpcji. Całą populację udało się wyeliminować niezwykle szybko.

 

Jakkolwiek scenariusz ten nie zawsze okaże się skuteczny, czasami warto pomyśleć analitycznie. Szczury są podejrzliwe, ale są także niezwykle ciekawskie. Warto więc włożyć do pułapek papier lub inne materiały do budowania gniazd, aby zyskać ich zainteresowanie.

Q:  Witaj, Doug.... mam kilku dużych klientów, u których dbam o deratyzację w dużych magazynach żywności, które spełniają wymogi HACCP. Pułapki z przynętą są rozstawione co 3 m na wewnętrznym obwodzie obszaru; dodatkowe pułapki znajdują się także na obu końcach każdego regału. Znajduję w magazynach, a nawet na górnych ściankach pułapek, dużo szczurzych odchodów, ale szczury nie jedzą przynęty. Dlaczego tak się dzieje?   

Witaj, Wally... dziękuję za doskonałe pytanie. To rzeczywiście bardzo ciekawe.    

 

Szukasz szczura śniadego? Spójrz do góry!  

Wygląda na to, że masz do czynienia z plagą szczura śniadego. Sugeruję Ci, abyś  zasięgnął dodatkowej wiedzy.  Szczury śniade pochodzą z lasów południowo-wschodniej Azji i najbardziej lubią zakładać gniazda nad ziemią.

 

W magazynach z żywnością, szczury śniade gnieżdżą się na górnych poziomach, schodzą niżej tylko po pożywienie, a potem wracają do gniazd; unikają całkowicie kontaktu z powierzchnią gruntu.

 

Zasada ta sprawdza się szczególnie tam, gdzie żyją również szczury wędrowne. To agresywni mięsożercy, którzy żywią się mięsem szczurów śniadych. Te ostatnie, mniejsze, unikają miejsc zamieszkanych przez szczury wędrowne.

 

Weź na cel trudno dostępne obszary

Szczury śniade prowadzą nadrzewny tryb życia w dżunglach południowo-wschodniej Azji. Należy starannie przeszukać cały budynek, aby zlokalizować ich siedliska i usunąć je, aby ograniczyć szczurom śniadym możliwość zakładania gniazd. Należy przyciąć rośliny, które przylegają do budynku, aby uniemożliwić szczurom przedostawanie się do środka.

 

Pułapki z przynętami należy rozstawić w obszarach odwiedzanych przez szczury śniade – nie tylko na ziemi. Wszyscy mamy skłonność do rozstawiania pułapek w miejscach, gdzie ich sprawdzanie nie będzie utrudnione, należy jednak rozstawić je tam, gdzie ich skuteczność będzie największa.