Zapytaj eksperta - Pluskwa domowa

Metody zwalczania pluskwy domowej są ogromnie zróżnicowane, w zależności przede wszystkim od tego, ile czasu upłynęło od ich pojawienia się.

Print page

Metody zwalczania pluskwy domowej są ogromnie zróżnicowane, w zależności przede wszystkim od tego, ile czasu upłynęło od ich pojawienia się. Pluskwa to owad żyjący w ukryciu, składający jaja w miejscach starannie wybranych i zabezpieczonych, często więc pozostaje niezauważona bardzo długo, do momentu, gdy populacja tych owadów  rozrośnie się do ogromnych rozmiarów.

 

Pluskwy składają jaja w siedliskach, a następnie przestają się nimi zajmować. Nimfy żywią się krwią, a ich kontakt z rodzicami jest również ograniczony do minimum. 

 

Gdyby pluskwy były zwierzętami społecznymi...

Środki chemiczne nie będące odstraszaczami są najbardziej skuteczne wtedy, gdy dochodzi do interakcji pomiędzy członkami kolonii. Gwarantuje to szybkie, masowe rezultaty. Gdy cykl życia insekta jest nierozerwalnie związany z siecią troficzną, w której centralnym  punktem jest królowa lub wylęgarnia, środki takie sprawdzają się wprost idealnie.

 

Niestety,  pluskwy nie zachowują się zgodnie z przedstawionym schematem, nie można więc liczyć na interakcje pomiędzy członkami kolonii, które umożliwiłyby rozwiązanie problemu w rozsądnych ramach czasowych.

 

Zwalczanie pluskiew musi polegać na ich wyszukiwaniu i niszczeniu – należy przede wszystkim starannie kontrolować szczeliny i pęknięcia w ścianach. Każda pluskwa może rozmnożyć się, generując setki lub nawet tysiące nowych osobników, a w szczelinie może znajdować się siedlisko.

 

Należy zajrzeć w każdą dziurę
Najlepszy efekt przynosi staranna inspekcja szczelin i pęknięć przy pomocy silnego insektycydu o dobrym efekcie rezydualnym. Najlepiej, aby należał on do grupy chemicznej, nie znanej dotąd insektom, co pozwoli wyeliminować problem ewentualnej oporności.

 

Najistotniejszym czynnikiem jest aplikacja produktu we wszystkich szczelinach i pęknięciach – nie należy ograniczać się do spryskania powierzchni ogólnodostępnych.   Należy odwrócić meble do góry nogami oraz odsunąć wszystko, co mogłoby blokować dostęp do otworów w ścianach, sufitach, oprawach oświetleniowych itd.

Nie spiesz się – działaj dokładnie i metodycznie. Nie przejmuj się, jeśli jakiś obszar zostanie spryskany dwukrotnie.  Dzięki staranności, insekty uda się wytępić w ciągu kilku godzin lub dni – zamiast 6 tygodni.

 

Włącz środki nieodstraszające do repertuaru narzędzi 

Środki nieodstraszające odgrywają ważną rolę po wyeliminowaniu miejscowej populacji insektów. Pluskwy domowe przemieszczają się niezwykle szybko, dlatego też w każdej chwili może dojść do ponownej inwazji.

 

Na wczesnym etapie, pluskwy domowe są najbardziej narażone na oddziaływanie środka – przemieszczają się po powierzchni spryskanej, nie wiedząc o obecności specyfiku. Po oczyszczeniu terenu, warto stosować środki nieodstraszające w celu kontrolowania sytuacji w regularnych odstępach czasu.

 

W tym celu należy umawiać się z klientami na wizyty już na początku – dużo trudniej przekonać ich do dalszych działań, gdy problem przestaje im doskwierać.