Zapytaj eksperta - Pająki

Choć nie są insektami, wiele osób uważa je za nadzwyczaj uciążliwe szkodniki. Pająki to chyba najczęstsza przyczyna wezwań w sezonie. U wielu właścicieli domów są one źródłem ogromnego dyskomfortu. Wiele osób doznaje dreszczy na samą myśl o nich; osoby te nie są z reguły w stanie przebywać w otoczeniu, w którym znajdują się pająki.

Print page spider control - Bayer

Choć nie są insektami, wiele osób uważa je za nadzwyczaj uciążliwe szkodniki. Pająki to chyba najczęstsza przyczyna wezwań w sezonie. U wielu właścicieli domów są one źródłem ogromnego dyskomfortu. Wiele osób doznaje dreszczy na samą myśl o nich; osoby te nie są z reguły w stanie  przebywać w otoczeniu, w którym znajdują się pająki.

Pająki budzą często ogromne emocje, niewspółmierne do związanego z nimi zagrożenia. Klienci mają więc silną motywację, by znaleźć firmę, która rozwiąże ten niewygodny problem. Zwalczanie pająków może okazać się lukratywną działalnością, jeśli wiemy, co robimy; jeśli jednak nie zadbamy o szczegóły, mogą pojawić się problemy.

 

Znajomość szkodnika i jego obyczajów ma kluczowe znaczenie, podobnie, jak dobór właściwego preparatu i umiejętność jego zastosowania.    

 

Poszukiwanie właściwego rozwiązania

Produkty do zwalczania pająków są zróżnicowane. Najpopularniejsze z nich służą do eliminowania pająków tkających sieci. Wszystkie pająki wytwarzają pajęczyny, ta grupa jednakże tka potężne sieci, aby łapać w nie ofiary, co staje się źródłem problemów w domach, na ścianach zewnętrznych, wokół opraw oświetleniowych, a nawet w ogrodach i na ścieżkach.

 

Skuteczne   zwalczanie pająków wymaga odpowiedniego sprzętu. Pająki tkające sieci, jak choćby  Pholcus phalangiodes, można znaleźć przy ramach okiennych, za szynami zasłon i firanek, w obszarze gzymsów, w otworach mebli itd... Precyzyjna aplikacja preparatu ma znaczenie kluczowe dla eliminacji pająków w sposób bezpieczny i kontrolowany.

 

Pająki  lubią przebywać w miejscach, które gwarantują im otwartą drogę ucieczki. Aby zapewnić ich skuteczne wyeliminowanie, trzeba skupić się więc na otwartych przestrzeniach. Najważniejszym rodzajem preparatów są proszki. Produkty w aerozolu nie mają dobrego efektu rezydualnego – nie mamy bowiem gwarancji, że pająk zetknie się z substancją czynną.

 

Warunki zewnętrzne są zróżnicowane, ale zasady ogólne mają zastosowanie w każdej sytuacji. Należy obsypać proszkiem wszystkie otwarte przestrzenie, otwory i szczeliny w ścianach i framugach itd., eliminując w ten sposób potencjalne miejsca schronienia.

 

Na otwartej przestrzeni należy korzystać z odpowiedniego rozpylacza o właściwie dobranej końcówce. Należy aplikować produkt w ilości 1L/20 m2, dlatego dysza musi gwarantować rozpylenie produktu na mgiełkę. Najistotniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę:

- należy unikać spływania nadmiaru produktu

- należy unikać obszarów innych, niż docelowe, np. okien

- należy unikać rozpylania produktu na wietrze

- należy całkowicie pokryć obszar docelowy

- w obszarach, które nie zostały starannie spryskane, pająki szybko pojawiają się z powrotem.

 

Pająki tkające sieci, żyjące na zewnątrz, jak choćby Latrodectus hasselti, znane są z niezwykle bolesnych ukąszeń, budują natomiast gniazda w takich miejscach, jak uchwyty koszy i pojemników, krzesła ogrodowe, grille, skrzynki na listy itd. W trakcie spryskiwania należy odwrócić do góry nogami wszystkie meble, aby wyeksponować miejsca, w których pająki mają zwyczaj chować się w ciągu dnia.

 

Należy także obejrzeć i spryskać otwory w ściankach działowych oraz obiektach architektury ogrodowej. Rozpylacz umieszczony w plecaku to przyrząd, który sprawdzi się doskonale w ogrodzie, w szopie, magazynie, przy spryskiwaniu płotów, przyczep itd.  Powietrze pod ciśnieniem kieruje insektycyd bezpośrednio na powierzchnie pajęczyn, a nawet na same pająki.

Znaczenie stosowania produktów o dobrym efekcie rezydualnym:
Pająki tkające sieci przemieszczają się przy pomocy procesu, znanego jako „balonowanie”. Młode pająki wydzielają substancję, z której wytwarzana jest sieć, przy lekkim wietrze, który unosi je, po czym opadają na twardą powierzchnię. Efekt rezydualny środka chemicznego sprawia, że pająki te giną, co zapobiega ponownemu skolonizowaniu obszaru, który chcemy zabezpieczyć.

 

Kolejną ciekawą korzyścią z zastosowania tych środków jest ich wpływ na inne insekty na danym obszarze. Insekty te stanowią źródło pożywienia dla pająków; zredukowanie ich liczby może przyczynić się także do zdziesiątkowania populacji pająków.

Pająki, które nie tkają sieci
Pająki, które nie tkają sieci, mają zwyczaje całkowicie odmienne i bardzo trudno jest je zwalczać. Brak sieci sprawia, że ogromnie trudno je zlokalizować. Do tej grupy należą Isopoda i Helconia sp oraz Lycosa sp. Pająki te polują (zwykle na małe owady) w szczelinach i otworach lub na otwartej przestrzeni.

 

Odkurzanie ma kluczowe znaczenie  dla likwidacji gniazd; użycie rozpylacza zmusza pająki do opuszczenia siedlisk. Pająki spachaczowate uwielbiają chować się wśród zasłon i nad szynami firanek.

 

Stosowanie zewnętrznych środków z efektem rezydualnym to istotny element programu zwalczania pająków, który ma jednak pewne ograniczenia. Pogońcowate budują gniazda w glebie; dlatego należy spryskiwać ziemię w promieniu około 5 m od budowli.  Jamy znajdują się w warstwach śmieci, materii organicznej, w murkach, w szparach pomiędzy kostkami brukowymi, w roślinach doniczkowych oraz w skalniakach – to doskonałe siedliska dla owadów.