Zapytaj eksperta - Jak zadbać o skuteczne zwalczanie mrówek?
Pytanie:
Zmagam się z problemem zwalczania mrówek w domach. Klienci nie życzą sobie stosowania silnych środków chemicznych o nieprzyjemnym zapachu, kiedy jednak korzystam z przynęt dla mrówek, także nie są zadowoleni, ponieważ nie prowadzi to do wyeliminowania problemu. Otrzymuję liczne wezwania serwisowe, w wyniku czego koszt zwalczania mrówek rośnie. Proszę o pomoc.
Mrówki to bardzo trudny przeciwnik do zwalczenia w pomieszczeniach zamkniętych.
Odpowiedź:
Zwalczanie mrówek to z całą pewnością najbardziej skomplikowane wyzwanie, z jakim możesz mieć do czynienia jako profesjonalista, zajmujący się eliminowaniem szkodników. Częściowo jest to związane z ogromną liczbą kolonii, jak również z niezwykłą różnorodnością miejsc, w których mrówki zakładają gniazda.
Poznaj swojego wroga…
Przynęty zabijają mrówki masowo, nie mają natomiast efektu rezydualnego. Usunięcie przynęty sprawia, że mrówki z kolonii w najbliższym otoczeniu oczyszczonego terenu szybko wracają. Zjawisko to jest często opisywane jako „efekt próżni” – nowe kolonie zapełniają puste miejsce błyskawicznie. Aby osiągnąć trwałe rezultaty, należy dowiedzieć się jak najwięcej o mrówkach; nierzadko konieczne jest stosowanie złożonych strategii zwalczania tych szkodników.
Dlaczego warto poszerzać wiedzę na temat mrówek?
Dlatego, że największym osiągnięciem w ich zwalczaniu są jak dotąd przynęty specyficzne, które sprawdzają się doskonale, eliminując ogromną liczbę uciążliwych mrówek.
Trudność polega na tym, że nie wszystkie mrówki żywią się tą samą przynętą, a kluczem do ich skutecznego zwalczania jest wiedza na temat preferencji poszczególnych gatunków. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że różne przynęty cieszą się różnym powodzeniem w zależności od pory roku. Zależy to od stadium rozwoju kolonii oraz rodzaju pożywienia, jakiego potrzebują jej mieszkańcy.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mrówki same wykonają najważniejsze zadanie – przeniosą zabójczą substancję bezpośrednio na teren kolonii.
Eliminacja kolonii wymaga czasu – pomóż klientom to zrozumieć
Mrówki żywią się płynami – nie są w stanie spożywać substancji stałych. Przynęta w granulkach zostanie przeniesiona do kolonii i przekazana rozwijającym się larwom. Wytwarzają one enzymy, umożliwiające rozpuszczanie substancji stałych i zamienianie ich w ciecz, którą następnie żywi się cała kolonia.
Proces ten wymaga czasu; tym niemniej, transfer substancji czynnej zdziesiątkuje kolonię, zarazem pozbawiając ją możliwości rozwoju i przetrwania.
Niestety, przez pewien czas klienci stykają się z wciąż aktywnymi mrówkami, a w rezultacie dzwonią do serwisu. Należy pomóc im zrozumieć ten proces lub podjąć działania, które przyniosą natychmiastowy skutek.
Przyspieszenie procesu...
Aby uniknąć opóźnienia, użyj produktu o dobrym efekcie rezydualnym. Dzięki temu bardzo szybko osiągniesz widoczne rezultaty. Klienci będą zadowoleni, nie widząc nigdzie mrówek – cel zostanie osiągnięty!
Oprócz zastosowania bariery, warto także zainwestować w przynęty w celu wyeliminowania mrówek, gnieżdżących się w budynku, w miejscach, do których nie docierają środki rozpylane. Przynęty umieszczamy w miejscu, do którego mrówki mają łatwy dostęp, tak, aby jednak nie przeszkadzały one klientom. Należy pokazać klientowi przynętę i objaśnić sposób jej działania. W ten sposób zwiększamy zaangażowanie klientów, a co za tym idzie – ich skłonność do współpracy. Kolejnym ważnym obszarem zastosowania przynęt jest otoczenie domu poza obszarem oddziaływania bariery.
Przynęty granulowane są przenoszone przez mrówki – robotnice do kolonii. Działanie przynęt znacząco poprawia skuteczność ochrony całego obszaru. Redukując liczbę mrówek w najbliższej okolicy, zwiększamy znacząco efekt oddziaływania zewnętrznej bariery przeciwko mrówkom.
Czy można stosować same przynęty, bez środków o efekcie rezydualnym?
No cóż, można. W niektórych przypadkach jest to jedyna zalecana metoda zwalczania mrówek. Na przykład, mrówki faraona i inne gatunki, gnieżdżące się w szpitalach, należy zwalczać wyłącznie przy pomocy przynęt. W koloniach mrówek faraona żyje zwykle więcej niż jedna królowa – gdy pojawia się zagrożenie, kolonia rozprasza się. Problem rośnie w postępie geometrycznym. W niezwykle trudnym środowisku, jakim jest szpital, zastosowanie wyłącznie przynęty bywa często jedynym rozwiązaniem.