Zapytaj eksperta - Rosnące znaczenie pasywnych metod zintegrowanego zwalczania karaluchów

Jednym z najczęściej spotykanych szkodników w działalności handlowej są karaluchy. Dziś dysponujemy ogromnymi możliwościami zwalczania tych owadów, ale jakie podejście jest rzeczywiście najlepsze?

Print page Australian Cockroach - Pest Control - Envu

W poniższym artykule, Eng-Kooi Tan przedstawia swoje refleksje na temat rosnącego znaczenia pasywnych metod zwalczania karaluchów (przynęt), w szczególności w  środowiskach handlowych.

 

O ekspercie

Autor, Eng-Kooi Tan, jest Dyrektorem Usług Technicznych Envu, zatrudnionym w biurze regionalnym na Wschodnią Azję i kraje Pacyfiku w Singapurze.   

 

Treść artykułu

Karaluch amerykański jest większy i częściej występuje na zewnątrz, w odpływach i kanalizacji. Do budynku może przedostać się przez szczeliny przy drzwiach i oknach. Duży rozmiar sprawia przy tym, że jest bardziej widoczny.

 

Podstawowym gatunkiem, który występuje w obiektach komercyjnych, jest  karaluch niemiecki (Blattella germanica). To stosunkowo nieduży karaluch, żyjący w szczelinach i pęknięciach we wnętrzach budynków i  niezwykle szybko się rozmnaża.  

Lepiej zapobiegać, niż zwalczać

Aby pozbyć się problemu karaluchów, najlepiej zabezpieczyć się przed ich zalęgnięciem się. Karaluchy są wytrawnymi podróżnikami; często przynosimy je ze sobą z zewnątrz nieświadomie. Pożywienie, schronienie, woda i ciepło wystarczą im, aby przeżyć -  w przeciwnym razie najprawdopodobniej szybko wyniosą się gdzie indziej.

 

W obiektach handlowych, do których napływają liczne dostawy, nie da się całkowicie wyeliminować możliwości, że karaluchy dostaną się do środka. Wysoki poziom higieny i czystości zapobiegają jednak ich rozprzestrzenianiu.

Nie daj się oszukać

Przed wdrożeniem środków do zwalczania tych owadów, warto przeprowadzić inspekcję obiektu. Karaluchy niechętnie się pokazują; większość czasu spędzają w ukryciu. Należy szukać ich odchodów oraz plam. To, że ich nie widać, nie znaczy, że ich nie ma.

 

Środki inne niż chemiczne to m.in. pułapki klejowe oraz odkurzanie. Żadna z tych metod nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Na ogół konieczne jest zastosowanie substancji chemicznych. Insektycydy i preparaty należy dobierać odpowiednio do warunków, miejsca i charakteru populacji szkodników.

Odejście od tradycyjnych metod

Tradycyjnie, do metod walki z karaluchami należy stosowanie preparatów w aerozolu oraz proszków. Wiele z nich posiada właściwości płuczące – zmuszają one karaluchy do opuszczenia kryjówek, a co za tym idzie, do zetknięcia się z insektycydem. Działają szybko, ale ich efekt rezydualny i skuteczność są ograniczone.

Coraz bardziej popularną metodą alternatywną staje się wykorzystanie przynęt.

 

Przynęty przyciągają karaluchy poszukujące żywności. Wiele z nich działa z opóźnieniem, dzięki czemu insektycyd może zostać zabrany do siedliska owadów.

 

Aby przynęta zadziałała, należy umieścić ją w miejscu, gdzie karaluchy bez trudu ją znajdą. Wymaga to pewnej wiedzy. Nie wystarczy rozmieścić przynęt w przypadkowych miejscach i oczekiwać na efekt.

 

Przynęty to popularna alternatywa dla środków w aerozolu, ponieważ są niezwykle skuteczne, minimalizują wykorzystanie substancji chemicznych oraz niedogodności odczuwane przez klientów.   

Siła w akcji – MaxForce Forte

Maxforce Forte, produkt, który działa już po jednym dniu, to jedyna przynęta zapewniająca szybkie zdziesiątkowanie populacji karaluchów.   


Wybór właściwego rozwiązania

Można spodziewać się, że w przyszłości przynęty żelowe dla karaluchów staną się bardziej popularne. Nadają się one przede wszystkim do stosowania we wnętrzach, w miejscach o szczególnej wrażliwości oraz w obszarze przechowywania sprzętu i urządzeń.

 

Aerozole nadają się do stosowania tam, gdzie zachodzi konieczność kontrolowania także innych szkodników, na zewnątrz, a także na dużych, otwartych przestrzeniach.

Opracuj odpowiedni program długoterminowy

Przyjęcie zintegrowanej strategii walki ze szkodnikami, w ramach której odbywa się regularne kontrole, oraz odpowiedniej metody, może znacząco poprawić skuteczność walki z karaluchami.

 

Jednakże, nie należy  zakładać, że problem został rozwiązany tylko dlatego, że nie widzimy karaluchów. Potrafią one szybko opanować opuszczony teren na nowo; najlepszym sposobem utrzymania ich na odległość jest prewencja.