Mrówka faraona

Print page
Pharaoh Ant

Klasyfikacja:

Kategoria gatunkowa: Mrówka

Nazwa łacińska: Monomorium pharaonis

Rodzina: Mrówkowate

Opis:

Ta niewielka mrówka jest brązowożółta i ma dobrze rozwinięte, czarne oczy. Robotnice osiągają długość 1,5 do 2 mm; samce są nieco większe, do 3 mm, ciemniejsze, posiadają skrzydła. Królowa osiąga rozmiar 3,6 – 5 mm, ma barwę ciemnoczerwoną, posiada skrzydła.

 

Zachowanie:

W jednym gnieździe mieszka kilka królowych (kolonia poliginiczna). Skrzydlate mrówki faraona nie latają. Królowe mogą się wymieniać, a co za tym idzie, kolonia jest w stanie trwać przez czas nieograniczony. Zakłócenie spokoju gniazda zamiast jego zniszczenia skutkuje na ogół założeniem nowej kolonii.

Te owady społeczne tworzą kolonie, w których żyje od kilkudziesięciu do 300 000 mrówek. Są one w stanie przetrwać w niskich temperaturach dłuższy okres czasu, gdy robotnice dostarczają pożywienie. 

 

Region:

Spotykane na całym obszarze kraju; potrzebują ciepła i wilgoci, co oznacza, że w klimacie umiarkowanym gnieżdżą się w budynkach. Często zasiedlają szpitale.    

 

Środowisko:

Inwazje zdarzają się w różnych lokalizacjach – w blokach mieszkalnych, hotelach, szpitalach, zoo oraz na pokładzie statków. W cieplejszym klimacie inwazje zdarzają się również na zewnątrz.

 

Insekty gnieżdżą się w ścianach budynków (szczeliny w ścianach, framugach okien itd.), w doniczkach oraz w zapasach materiałów sterylnych.  Przemieszczają się kanałami serwisowymi (np. systemu ogrzewania oraz elektryczności). W poszukiwaniu wody udają się w okolice umywalek, gromadzą się też w obszarach skraplania wody.

 

Mrówki żywią się mięsem, serem, tłuszczem, cukrem, miodem, dżemem itd. W szpitalach żywią się także krwią oraz płynami kroplówkowymi. Źródłem pożywienia są także martwe odchody, myszy oraz odchody.

Ryzyka:

Dochodzi do licznych uszkodzeń materiałów przez mrówki o mocnych żuwaczkach. Są w stanie przegryzać plastikowe torebki, zawierające sterylne opatrunki i narzędzia.

Mrówki faraona stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przenoszą patogeny, żywiąc się w miejscach o obniżonym standardzie higieny, takich, jak odpływy,  kosze na odpadki czy zużyte opatrunki.

Polecane produkty

Przynęta w żelu

Maxforce® Quantum

Przynęta gotowa do użytku

Gotowa do użytku żelowa przynęta do zwalczania mrówek w...

Zobacz produkt

Inne szkodniki w kategorii

Black Ant - Bayer Pest Control

Mrówka (hurtnica pospolita)

W budynkach oraz w ich otoczeniu, mrówki te powodują liczne...

Zobacz szkodnika