Zapytaj eksperta - Zwalczanie pcheł

Zwalczanie pcheł to jedna z najbardziej wyspecjalizowanych dziedzin walki z insektami, wymagająca zastosowania mgiełki insektycydu, którą pokrywa się wszystkie powierzchnie płaskie na obszarze występowania pcheł.

Print page

Zwalczanie pcheł to jedna z najbardziej wyspecjalizowanych dziedzin walki z insektami, wymagająca zastosowania mgiełki insektycydu, którą pokrywa się wszystkie powierzchnie płaskie na obszarze występowania pcheł.

 

W  budynkach oznacza to konieczność aplikowania środka na liczne powierzchnie wrażliwe, co wiąże się z ryzykiem ich nieodwracalnego uszkodzenia, o ile działanie nie zostanie przeprowadzone prawidłowo. Pchły  i larwy pcheł nie są wybredne, jeśli chodzi o wybieranie miejsc na siedliska, dlatego należy zagwarantować całkowite pokrycie terenu, aby zniszczyć wszystkie postaci insekta bez względu na stadium rozwoju.

Dlaczego pchły są wszędzie? 

Dorosłe samice żywią się wyłącznie krwią swoich gospodarzy. Składają one jaja i pozostawiają na nich niewielkie krople krwi, stanowiące pożywienie dla larw. Gdy zwierzę przemieszcza się, jaja pcheł są nieustająco rozsiewane przez nie po obszarze, na którym się porusza.

 

Z jaj wylęgają się niebawem larwy, podobne do maleńkich gąsienic, które są w stanie przemieszczać się samodzielnie w poszukiwaniu żywności. Larwy przechodzą wylinkę trzykrotnie w okresie rozwoju i żywią się materią organiczną,  o którą nietrudno w środowisku życia zwierzęcia – gospodarza.

Znajomość cyklu życia kluczem do pełnej eliminacji

Po osiągnięciu trzeciego stadium rozwoju, larwa tworzy kokon i przeobraża się w dorosłą pchłę. Kokon jest całkowicie odporny, także na insektycydy, i chroni owada przed wszelką ingerencją z zewnątrz.

 

Dorosła pchła pozostaje w kokonie jeszcze przez pewien czas. Okres ten może wynosić nawet do 12 miesięcy. Głównym bodźcem do porzucenia kokonu są wibracje i temperatura ciała; sygnalizują one, że w pobliżu znajduje się gospodarz. Szanse na pożywienie się krwią wzrastają.

 

Zrozumienie tego cyklu życia jest kluczem do skutecznej kontroli insekta. W trakcie inwazji, ponad 85% pcheł znajduje się w stadium jaja lub larwy, dlatego wszelkie działania muszą być ukierunkowane na zwalczanie tych właśnie form.   

Jak wyeliminować 10% owadów w stadium poczwarki? 

Żaden produkt nie jest w stanie przeniknąć przez ochronny kokon w tym stadium rozwoju. Dlatego też należy dokonać zmian w środowisku.  Larwy stymuluje do zrzucenia kokonu wibracja podłoża oraz zmiana temperatury. Przy pomocy tych bodźców należy nakłonić je do wyklucia się w czasie, gdy środki chemiczne działają najsilniej.

W wielu sytuacjach, wystarczającym bodźcem jest obecność gospodarza; gdy jednak nie jest on obecny, należy stworzyć odpowiednie bodźce. Należy chodzić powoli i metodycznie po całym obszarze, jak najczęściej tupiąc, aby zachęcić larwy do wykluwania się.

Pchła, która opuściła kokon, ginie szybko w wyniku zetknięcia z substancją czynną, a inwazja zostaje powstrzymana. Pozostaje już tylko wykurowanie zwierzęcia – gospodarza.


Należy uświadamiać klientom, jak ważne jest przeleczenie zwierząt

Leczenie kotów i psów nie należy do obszaru zwalczania szkodników; nie zarejestrowano też produktów z tej dziedziny, przeznaczonych do podawania zwierzętom.

Na rynku są jednak dostępne doskonałe produkty, umożliwiające eliminowanie pcheł żyjących w sierści zwierząt; powinien je podać właściciel.

Inne dostępne środki zwalczają nie tylko pchły, ale także liczne pasożyty, w tym nicienie, co przyczynia się do ogólnej poprawy stanu zdrowia zwierzęcia.

Warto zaczerpnąć dodatkowej wiedzy na temat produktów, aby dowiedzieć się, które z nich sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Należy zawsze przestrzegać zaleceń na etykietach i nie przekraczać zalecanych dawek.

Nauka dla lepszego życia

Największą satysfakcję, związaną z pracą dla tak innowacyjnej, oddanej nauce organizacji jest dostępność środków zwalczających wszystkie występujące szkodniki. Badania są kluczem do rozwoju, dlatego nigdy nie ustajemy w wysiłkach na rzecz analizowania nowych alternatyw oraz w poszukiwaniach nowego spojrzenia na znane problemy.

 

Envu to naprawdę nauka dla lepszego życia.